Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ynahoh

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

09/07/2023 15:11

05/09/2022 02:50
Jordans Yeezy Jordan Shoes [url=https://www.a

03/09/2022 06:10
Jordans Yeezy Jordan Shoes [url=https://www.a

24/10/2016 22:43
Nur białodzioby i wydrzyk tęposterny - nowymi gatunkami na Zbiorniku

08/09/2013 22:03
Kropiatka 234 gatunkiem na Zbiorniku Dobczyckim!

Aktualności - archiwum

29 grudnia 2013. Nur białodzioby na Zbiorniku Goczałkowickim
Do galerii Ptaki Śląska dodałem zdjęcia młodocianego nura białodziobego (Gavia adamsii), przebywającego od 26 grudnia 2013 roku na Zbiorniku Goczałkowickim. Tan najrzadszy nur zwykle zimuje u wybrzeży Norwegii, sporadycznie pojawia się w naszym kraju, głównie na wybrzeżu Bałtyku. W tej samej galerii zdjęcia nura czarnoszyjego (Gavia arctica) z oplecioną żyłką wędkarską wokół dzioba i szyi - smutny widok cierpiącego ptaka...

Obserwowali: M. Baran, R. Łabuz



16 listopada 2013. Egzotyczna cudokaczka
2 listopada 2013 na Zatoce Wolnicy była obserwowana ciekawa, kolorowa cudokaczka (Calonetta leucophrys) - samiec. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że to zbieg z niewoli, z hodowli. Trudno przypuszczać bowiem, że zawędrowała do nas z Ameryki Południowej, skąd pierwotnie ten gatunek się wywodzi.
Końcem października na Zbiorniku obserwowano m. in. sokoła wędrownego, rybołowa, mewę żółtonogą oraz nura rdzawoszyjego. A w listopadzie oprócz egzotycznego gościa jeszcze mewę małą, 2 nury czarnoszyje, nura rdzawoszyjego, 4 uhle.
Zdjęcia cudokaczki oraz sokoła wędrownego w galerii Ptaki Zbiornika

Obserwowali: M. Baran, A. Bisztyga, A. Chwierut, K. Czajowski, K. Kmieć-Kwasek



13 października 2013. Kolejne stwierdzenie bekasika
We wrześniu na Zbiorniku Dobczyckim przebywało wyjątkowo duże jak na warunki Małopolski stadko szlamników (Limosa lapponica) - 8-9 młodych ptaków. Niski stan wody we wrześniu przyciągał inne siewkowate: młodego piaskowca, biegusy zmienne i malutkie, sieweczki obrożne, siewnice, czy brodźce śniade.
13 października 2013 podczas liczenia ptaków wodno-błotnych w ramach projektu Ptaki Karpat udało się stwierdzić m. in. bekasika (Lymnocryptes minimus) oraz zausznika (Podiceps nigricollis). Zdjęcia w galerii Ptaków Zbiornika Dobczyckiego

Obserwowali: M. Baran, A. Bisztyga



7 września 2013. Kropiatka - 234 gatunkiem stwierdzonym nad Zbiornikiem Dobczyckim
Wreszcie udało się stwierdzić nad Zbiornikiem kropiatkę (Porzana porzana). Właściwie wszystkie jej kuzynki z rodziny chruścieli wcześniej były widywane nad zalewem, łącznie z super rzadką w Polsce karliczką (Porzana pusilla), natomiast kropiatki jak dotąd nie notowano pod Dobczycami. Wynika to po części ze skąpości środowisk ulubionych przez tą kureczkę, czyli łanów trzcinowisk, czy też innej roślinności wynurzonej, a po części z jej nocnego/skrytego trybu życia. Stwierdzenia kropiatki w dniu 7 września 2013 dokonał i sfotografował kropiatkę Robert Kostuch.
Coraz niższy stan wody odsłania kolejne połacie błota, przez co robi się ciekawie nad Zbiornikiem. W ostatnie dni sierpnia i początkowe września udało się stwierdzić m.in.: 3 rybołowy, młodego błotniaka łąkowego, 3 młode ślepowrony, młodego bączka, 17 czapli białych, 2 kuliki wielkie, 6 brodźców śniadych, krwawodzioba, 26 biegusów zmiennych, 3 młode biegusy malutkie, 1 młodego biegusa krzywodziobego, rycyka, 4 sieweczki obrożne, dorosłą mewę żółtonogą, krętogłowa i wiele innych bardziej pospolitych ptaków.
Zdjęcia kropiatki, ślepowrona, bączka, błotniaka łąkowego, krętogłowa i innych ptaków w Galerii Ptaki Zbiornika

Obserwowali: M. Baran, A. Bisztyga, K. Kmieć-Kwasek, G. Kopka, R. Kostuch, R. Łabuz



10-18 sierpnia 2013. Czapla nadobna na Zbiorniku
Wreszcie poziom wody nieco drgnął w dół i od razu przybyło ptaków. 17 i 18 sierpnia obserwowaliśmy dorosłą czaplę nadobną (Egretta garzetta) na Zatoce Wolnicy (Zakliczyńskiej) Zbiornika Dobczyckiego. Na cofce natomiast na wysokości Osieczan i Drogini udało się stwierdzić: kulika wielkiego (Numenius arquata), ślepowrona (Nycticorax nycticorax), rycyka (Limosa limosa), młodego biegusa krzywodziobego (Calidris ferruginea), 10 czapli białych (Egretta alba), 7 rybitw czarnych (Chlidonias niger) oraz 50 czajek (Vanellus vanellus).
Zdjęcia czapli nadobnej w galerii Ptaki Zbiornika Dobczyckiego

Obserwowali: M. Baran, A. Chwierut, K. Czajowski, A. Flis, K. Kmieć-Kwasek, R. Kostuch, R. Łabuz, J. Niemiec



Kobczyk i kurhannik w galerii Ptaki Małopolski
Do galerii Ptaki Małopolski dodałem zdjęcia młodocianego kobczyka (Falco vespertinus), obserwowanego 11 sierpnia 2013 na polach w Grodkowicach oraz 2 młodych kurhanników (Buteo rufinus) stwierdzonych 17 sierpnia 2013 tuż przy granicy ze Słowacją na pastwiskach w Chyżnem.

Obserwowali: M. Baran, R. Kostuch




Lęg szczudłaka w Województwie Podkarpackim!
Kilka kilometrów od osadników cukrowni Ropczyce, na których lęgły się szablodzioby, na innych osadnikach w miejscowości Ostrów 3 sierpnia 2013 obserwowałem rodzinkę innych rzadko lęgowych w Polsce ptaków siewkowych - szczudłaków (Himantopus himantopus). Młode ptaki były jeszcze nie w pełni wyrośnięte i dość słabo latające, co świadczy o tym, że lęg odbył się na tychże osadnikach lub w najbliższej okolicy.
Zdjęcia rodzinki tych rzadkich i ciekawych ptaków w galerii Ptaki Podkarpacia.

Obserwował: M. Baran



Szablodziób lęgowy w Województwie Podkarpackim!
22 czerwca 2013 obserwowałem (MB) zaniepokojoną parę szablodziobów (Recurvirostra avocetta) na osadnikach cukrowni w Ropczycach, woj. Podkarpackie. Dzień później Marcin Filipek znalazł gniazdo z jajami, z których za kilka dni wykluły się pisklęta. Dorosłe wychowały szczęśliwie pisklęta - cała rodzina była obserwowana przez cały lipiec na osadnikach.
Jest to pierwsze stwierdzenie lęgu szablodzioba na Podkarpaciu.
Zdjęcia historycznego gniazdowania szablodziobów można oglądać w galerii Ptaki Podkarpacia.

Lecący szablodziób stanowi logo naszej strony.

Obserwował: M. Baran, M. Filipek



Maj - lipiec 2013 na Zbiorniku
W wyniku wiosennych opadów deszczu cały czas utrzymuje się wysoki poziom wody, przez co brak dogodnych miejsc do lęgów oraz żerowania dla ptaków.
Do galerii Ptaki Zbiornika dodałem kilka zdjęć pospolitych ptaków, napotkanych w okresie lęgowych nad zalewem: cierniówki, pliszki żółtej, rybitwy rzecznej, czajki oraz kukułki.

Obserwował: M. Baran




20 kwietnia 2013 - rybitwa wielkodzioba na Zbiorniku
Na Zbiorniku wysoki poziom wody, ptaków na lustrze wody bardzo mało. Na cofce przelotna dorosła rybitwa wielkodzioba (Hydroprogne caspia) - to zaledwie trzecie stwierdzenie tego gatunku na Zbiorniku, a zarazem pierwsze wiosenne. Podobnie rzadko obserwowany jest tutaj orlik krzykliwy (Aquila pomarina), który również migrował na północ 20.04.2013. Ponadto obserwowałem: rybołowa (Pandion haliaetus), samca uhli (Melanitta fusca) oraz kilka innych pospolitych gatunków.
Dokumentacyjne zdjęcia w galerii Ptaki Zbiornika

Obserwował: M. Baran



Turkawka wschodnia - kolejny gość z Azji w Polsce
Początek kwietnia 2013 roku to okazja dla ornitologów do podziwiania dwóch azjatyckich, rzadkich ptasich gości. Po obserwacji drozda czarnogardłego, o której poniżej, wiele osób mogło podziwiać turkawkę wschodnią (Streptopelia orientalis) w Suchedniowie (woj. Świętokrzyskie). Ptaka odkryła Katarzyna Kmieć - Kwasek, już 1 kwietnia, lecz oznaczony został kilka dni później. Wg "miejscowych" ptak przylatywał do karmnika wraz z sierpówkami (Streptopelia decaocto) już od lutego.
Zdjęcia tego pięknego ptaka, który wcześniej w Polsce stwierdzony był zaledwie 2 razy w galerii Ptaki woj. Świętokrzyskiego

Obserwowali: M. Baran, A. Bisztyga, J. Niemiec i inni



Drozd czarnogardły w Małopolsce!
3 kwietnia 2013 roku Andrzej Chrząścik w miejscowości Płaza koło Chrzanowa stwierdził obecność samicy drozda czanogardłego (Turdus atrogularis). W ciągu kilku godzin tego samego dnia tego rzadkiego ptaka obserwowało kilkunastu ptasiarzy z południowej Polski. Drozd czarnogardły, zamieszkujący Syberię, pojawia się sporadycznie w Polsce. Obserwacja z Płazy jest zaledwie 12 stwierdzeniem w naszym kraju. Zdjęcia dokumentacyjne można oglądnąć w galerii Ptaki Małopolski
Natomiast krótki filmik w jakości HD umieściłem na portalu youtube.pl

Obserwowali: A. Chrząścik, M. Baran, A. Bisztyga, P. Malczyk, R. Gwóźdź, W. Miłosz i inni



Zima wiosną - koniec marca
Zima wciąż nie odpuszcza - powracające ptaki szukają pokarmu w nietypowych miejscach, np. na odśnieżonych chodnikach w miastach. Przy karmniku w Myślenicach kilka zięb, czyży, drozdy śpiewaki oraz rudzik. Na polach w Grodkowicach wielkie stado skowronków - ok. 500, szukające odsłoniętych od śniegu wiatrem lub Słońcem fragmenty ozimin. Zdjęcia w galerii Ptaki Małopolski

Obserwowali: M. Baran i A. Bisztyga



9 -10 marca 2013 - początki wiosny
Zbiornik w dalszym ciągu zamarznięty na dużym obszarze, stąd na tafli wody niezbyt dużo ptaków. Jedynie na cofce 15 łabędzi niemych, krzyżówki, kilka cyraneczek, 5 gągołów i kilkanaście nurogęsi. Ponadto kilka mew: białogłowych, śmieszek oraz siwa. Na polach przyległych do Zbiornika w Drogini - ok. 100 potrzosów (w tym stadko ok. 50 osobników), stadko ok. 50 świergotków łąkowych, para pliszek górskich, kilkanaście pliszek siwych, 2 siniaki, kilkadziesiąt kwiczołów, 2 srokosze, ok. 360 szpaków, 2 myszołowy, 2 krogulce, 1 przelatująca lerka oraz 70 przelatujących czajek.
Do galerii Ptaki Małopolski dodano zdjęcia puszczyka uralskiego z Puszczy Niepołomickiej, a do działu Filmiki również krótkie video z tą sową.

Obserwowali: M. Baran, A. Bisztyga i R. Kostuch



16 lutego 2013 - zimujące krakwy na Zbiorniku
Zbiornik zamarznięty niemal w całości - jedyna wolna od lodu część to miejsce ujścia Raby w Drogini, gdzie przebywa 7 dorosłych łabędzi niemych (Cygnus olor), kilka nurogęsi (Mergus merganser), kilkadziesiąt krzyżówek (Anas platyrhynchos) i 7 cyraneczek (Anas crecca). Poniżej zapory zimuje ok. 170 krzyżówek, 2 czernice (Aythya fuligula), 3 nurogęsi , łyska (Fulica atra) oraz dość rzadko zimujące w Małopolsce 2 krakwy (Anas sterpera). Zdjęcia krakw i nurogęsi w galerii Ptaki Zbiornika

Obserwowali: M. Baran i A. Bisztyga



Zdjęcia gili - luty 2013
Do galerii Ptaki Małopolski dodano zdjęcia gili (Pyrrhula pyrrhula), oraz czyża (Carduelis spinus) oraz mewy białogłowej (Larus cachinnans), obserwowanych w Mszanie Dolnej.

Obserwował: M. Baran





Zdjęcia myszołowa włochatego - styczeń 2013
Do galerii Ptaki Małopolski dodano zdjęcia myszołowa włochatego (Buteo lagopus), a także innych zimujących w Grodkowicach gatunków: siniaka (Columba oneas), sierpówki (Streptopelia decaocto), pustułki (Falco tinnunculus) oraz krogulca (Accipiter nisus).

Obserwowali: M. Baran, A. Bisztyga





Przełom roku 2012/2013 nad Zbiornikiem
Z ciekawszych ptaków obserwowanych na Zbiorniku na przełomie 2012 i 2013 roku można wymienić: duże zgrupowanie 18 uhli (Melanitta fusca), nura rdzawoszyjego (Gavia stellata), dorosłą mewę małą (Hydrocoloeus minutus), kilkadziesiąt nurogęsi (Mergus merganser) oraz 5 gągołów (Bucephala clangula). Pod wieczór na wysokości kościoła w Drogini gromadzi się kilkutysięczne stado mew - białogłowych (Larus cachinnans), siwych (Larus canus) i śmieszek (Chroicocephalus ridibundus).
Do Galerii Ptaki Małopolski dodano zdjęcia samicy dzięciołka (Dendrocopos minor), żerującego na kukurydzowisku w Niegowici.

Obserwowali: M. Baran, A. Bisztyga



Listopad i początek grudnia 2012 na Zbiorniku
W listopadzie i na początku grudnia można było obserwować kilka ciekawych gatunków na Zbiorniku Dobczyckim: młodego nura czarnoszyjego (Gavia arctica), kilka nurów rdzawoszyich (Gavia stellata) (niestety 4 z nich zginęły w sieciach gospodarstwa rybackiego z Brzączowic), 2 uhle (Melanitta fusca) (jedna również utopiła się w sieciach), kilka dorosłych i młodych mew żółtonogich (Larus fuscus), 2 mewy małe (Hydrocoloeus minutus), rzadko tu widywaną gęś białoczelną (Anser albifrons) oraz dorosłego bielika (Haliaetus albicilla). W Zakliczynie rozpoczęły swoje "zimowisko" uszatki (Asio otus) w liczbie 11 osobników.
Dzięki zdjęciom wykonanym przez Katarzynę Kmieć-Kwasek przybyło ciekawe stwierdzenie dla Zbiornika - migrującej we wrześniu kani czarnej (Milvus migrans) - jest to zaledwie 3 stwierdzenie tego gatunku tutaj.
Bieżące zdjęcia (nura czarnoszyjego, uszatek, raniuszków, modraszki) w galerii Ptaki Zbiornika

Obserwowali: M. Baran, A. Bisztyga, K. Czajowski, G. Kopka, K. Kmieć-Kwasek, R. Kostuch, J. Pełka



10.11.2012 - Śnieguła nowym gatunkiem na Zbiorniku Dobczyckim
10 listopada 2012 roku Ewa Strauchmann obserwowała 5 śnieguł (Plectrophenax nivialis) - 3 samce + 2 samice, które żerowały i kąpały się na kamienisto - błotnistym brzegu w Drogini. Ten północny krewniak trznadla zalatuje dość rzadko do Małopolski, przeważnie w okresie jesienno - zimowym. Nad Zbiornikiem Dobczyckim jest to pierwsza obserwacja tego gatunku, który jest 233 gatunkiem ptaka stwierdzonym na tym akwenie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

M. Baran




Nowe zdjęcia w galeriach
Do galerii Ptaki Małopolski dodałem zdjęcia szczygła (Carduelis carduelis) i mazurka (Passer montanus). Natomiast do folderu Ptaki Podkarpacia dodałem zdjęcia rzepołuchów (Carduelis flavirostris)

M. Baran






44 Zjazd Ornitologów Polski Południowo-Wschodniej
W dniu 1 grudnia 2012 r. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie przy al. 29 listopada 46 odbędzie się 44 Zjazd Ornitologów Polski Południowo-Wschodniej. Spotkanie będzie obfitowało w wiele ciekawych referatów czołowych polskich ornitologów. Ze szczegółowym programem można zapoznać się na stronie http://www.mto-kr.pl/

M. Baran





4 listopada 2012 - Zbiornik Dobczycki
Po dosyć ubogim w ptaki październiku nad Zbiorniku Dobczyckim, kiedy to stwierdzono jedynie bielika (Haliaetus albicilla), ostrygojada (Haematopus ostralegus) oraz żurawie (Grus grus). Na początku listopada pojawiło się kilka ciekawych gatunków: 2 samce błotniaka zbożowego (Circus cyaneus) - jest to zaledwie 2 stwierdzenie tego gatunku nad Zbiornikiem, 2 nury rdzawoszyje (Gavia stellata), 2 uhle (Melanitta fusca), mewa żółtonoga (Larus fuscus), 3 mewy małe (Hydrocoloeus minutus), . Zdjęcia ostrygojada, błotniaka zbożowego, uhli oraz kilku bardziej pospolitych gatunków w galerii Ptaki Zbiornika Dobczyckiego.

Obserwowali: M. Baran, A. Chwierut, K. Czajowski, K. Kmieć-Kwasek, G. Kopka, R. Kostuch, R. Łabuz



29 września 2012 - kolejne kurhanniki w Małopolsce
Na polach w Grodkowicach (powiat wielicki) po miesiącu od pierwszego stwierdzenia młodocianego kurhannika (Buteo rufinus) udało się zaobserwować dwa kolejne młode kurhanniki. Choć ptaki obserwowano zawsze pojedynczo, to analiza wykonanych zdjęć przez Mirka Katę, Roberta Kostucha i Michała Barana dowodzi, że to 3 różne kurhanniki! Zdjęcia ptaka obserwowanego 29 września 2012 r. umieściłem w galerii Ptaki Małopolski

Michał Baran



Wrzesień 2012 nad Zbiornikiem Dobczyckim
Przez cały miesiąc z powodu suszy panującej w Małopolsce poziom wody w zbiorniku obniżał się, odsłaniając nowe "pokłady" błota, na którym udało się stwierdzić kilka ciekawych gatunków ptaków: 3 młode szlamniki (Limosa lapponica), 2 młode biegusy rdzawe (Calidris canutus), 2 młode biegusy krzywodziobe (Calidris ferruginea), 6 młodych biegusów malutkich (Calidris minuta). Ponadto dość duże stado bardziej pospolitych biegusów zmiennych (Calidris alpina) - 38 osobników, 3 siewnice (Pluvialis squatarola), rycyka (Limosa limosa), oraz rybołowa (Pandion haliaetus). Zdjęcia ptaków siewkowych, autorstwa Roberta Kostucha, w galerii Ptaki Zbiornika.

Michał Baran



Zagłosuj na gorczańskiego orła
Szanowni Państwo! Bank Ochrony Środowiska wprowadzając na rynek swój nowy produkt: EKOLOKATA zdecydował przekazywać 2 zł od każdej lokaty na dofinansowanie ochrony gatunku występującego w jednym z parków narodowych - „2 zł dla zwierzaka”. Gorczański Park Narodowy zaproponował dwa gatunki: głuszca oraz orła przedniego, dla których przygotowano teksty promocyjne. BOŚ wybrał orła. Obecnie na stronie wspomnianego banku trwa głosowanie, które wyłoni zwycięzcę i jednocześnie umożliwi przekazanie dofinansowania na ochronę jednego z nich. Z każdego komputera można oddać tylko jeden głos. Zatem zachęcamy Państwa do głosowania i obserwowania rywalizacji. Informację tą można przekazać również znajomym. W chwili obecnej nasz orzeł „idzie łeb w łeb” z kampinoskim rysiem. Oto strona, na której można głosować poprzez kliknięcie na obrazek orła: https://lokata.bosbank.pl/

Gorczański Park Narodowy



26 sierpnia 2012 - kurhannik w Małopolsce
Do galerii Ptaki Małopolski dodałem zdjęcia młodocianego kurhannika (Buteo rufinus), obserwowanego na polach uprawnych w Grodkowicach w powiecie wielickim. Ten rzadki myszołów sporadycznie pojawia się w Małopolsce, częściej spotykany jest na wschodnich rubieżach Polski. Lokalizacja miejsca gdzie widziany był kurhannik KLIKNIJ TUTAJ

Michał Baran





25 sierpnia 2012 - Ostrygojad i kamuszniki
Na zbiorniku coraz niższy poziom wody - błota coraz więcej. Pojawiły się ciekawe ptaki siewkowe - młody ostrygojad i dwa także tegoroczne kamuszniki. Ponadto 3 rzadkie biegusy krzywodziobe, kilkanaście biegusów zmiennych, jeden biegus malutki, a także kilka gatunków pospolitych brodźców. Zdjęcia w galerii Ptaki Zbiornika Dobczyckiego. Do galerii Ptaki Śląska dodałem m.in zdjęcia piaskowców - dorosłego i młodych, kulika wielkiego oraz ślepowrona sfotografowanych na Zbiorniku Goczałkowickim.

Michał Baran




23 sierpnia 2012 - zdjęcia siewkowych
W galerii Ptaki Zbiornika Dobczyckiego umieściłem kilkanaście pięknych zdjęć autorstwa Roberta Łabuza - głównie brodźców, ale także zimorodka, rybołowa i kokoszki, sfotografowanych w ostatnich tygodniach nad zbiornikiem.

Michał Baran




13 sierpnia 2012 - Duże stado bocianów w Osieczanach
Wracając z obserwacji na Zbiorniku w dniu 13 sierpnia zaobserwowałem duże stado bocianów białych (Ciconia ciconia), żerujące za orzącym ciągnikiem na polach w Osieczanach. Było ich 33. Kolejne 25-30 zauważyłem na kościele w Osieczanach, gdzie szykowały się do noclegu. W trakcie obserwacji tej części stada okazało się, że kilka osobników posiada kolorowe obrączki. Po sfotografowaniu aparatem i lunetą (digiscoping) i przeanalizowaniu zdjęć na ekranie komputera okazało się, że zaobrączkowanych ptaków było aż 9. Pierwsze informacje jakie udało się uzyskać o tych ptakach, dzięki obrączkom, są takie, że poprzedniego dnia były one jeszcze na Opolszczyźnie w powiecie krapkowickim. Spośród zaobrączkowanych 1 nosił "plastik" ze Szwecji, 3 ze wschodnich Niemiec, a pozostałe zostały zaobrączkowane na terenie Polski, głownie w pobliżu Opola. Niezwykła jest liczba zaobrączkowanych ptaków w jednym stadzie. Wg artykułu Pawła Dolaty w ostatnich "Ptakach Polski" rocznie w naszym kraju odczytuje się ok. 100 boćków. Moje odczyty stanowiłyby zatem ok. 10% całorocznego "urobku" ornitologów w tej dziedzinie. Po uzyskaniu wiadomości o historii odczytanych bocianów ze Stacji Ornitologicznej w Gdańsku poinformuję o tym na stronie. Zdjęcia bocianów i obrączek w galerii Ptaki Zbiornika Dobczyckiego

Michał Baran




6-7 sierpnia 2012
W pierwszych dniach sierpnia na cofce Zbiornika na wysokości Osieczan kilkakrotnie obserwowano 2 gatunki dość rzadkich czapelek - bączka i ślepowrona , które przebywały na wyrobiskach pożwirowych zarośniętych pałką oraz zaroślami wierzbowymi. Na wysokości Drogini udało się zaobserwować przelatującego kulika mniejszego z dwoma bardziej pospolitymi kulikami wielkimi oraz młodocianą rybitwę białoskrzydłą. Zdjęcia z ostatnich obserwacji w galerii Ptaki Zbiornika Dobczyckiego, natomiast krótki filmik z bączkiem w zakładce FILMIKI

Michał Baran, Robert Kostuch, Robert Łabuz




31 lipca 2012 - Dubelt na zbiorniku
Na zbiorniku utrzymuje się dosyć niski stan wody, jednak na błocie w okolicy Drogini ptaków siewkowych mało. Z ciekawszych zaobserwowanych na błotnistych brzegach - młodociana rybitwa białoskrzydła z 6 rybitwami czarnymi, natomiast na wystających korzeniach na tafli wody - rybołów. Ciekawiej na stawkach powyrobiskowych w Osieczanach, gdzie obserwowaliśmy młodocianego ślepowrona. Hitem dnia była jednak kilkukrotna obserwacja dubelta (Gallinago media), którego spłoszyliśmy z drogi biegnącej wzdłuż wału, od strony zbiornika. Jest to zaledwie trzecia obserwacja tego gatunku nad Zbiornikiem Dobczyckim. Wcześniej pojedyncze ptaki widziane były we wrześniu 2000 roku (K. Kus) i kwietniu 2003 roku (M. Baran). Zdjęcia dokumentacyjne dubelta w Galerii Ptaki Zbiornika.

Michał Baran i Andrzej Bisztyga




16 lipca 2012 - gęsiówki egipskie i brodźce pławne na Zbiorniku
Zbiornik w połowie lipca wita nas coraz niższym stanem wody, stąd trochę błota na wysokości Drogini, gdzie zatrzymało się kilka ciekawych gatunków ptaków. 16 lipca udało się zaobserwować 2 dorosłe gęsiówki egipskie, 2 brodźce pławne, kulika wielkiego, dorosłego biegusa krzywodziobego oraz rybołowa. Ponadto kilkanaście brodźców leśnych 3 brodźce samotne, 7 kwokaczy, 2 sieweczki rzeczne, ok. 10 brodźców piskliwych, ok. 15 czajek, 2 czaple białe, 17 nurogęsi oraz kilka innych pospolitych gatunków. Zdjęcia gęsiówek i brodźców płanych w Galerii Ptaki Zbiornika Dobczyckiego

Michał Baran i Andrzej Bisztyga




6 czerwca 2012 - fotografie ze Zbiornika Goczałkowickiego
W dziale Ptaki Śląska umieściłem zdjęcia ślepowronów, kamusznika - rzadkiego letniego gościa w Polsce, mew czarnogłowych, rybitwy białoczelnej oraz kilku innych pospolitszych gatunków, występujących na Zbiorniku Goczałkowickim.

Michał Baran




2 czerwca 2012 - Zbiornik Dobczycki
Woda na zbiorniku powoli opada, odsłaniając błotniste brzegi. Ptaków jednak jak na lekarstwo. Siewkowe można spotkać na cofce zbiornika - 4 samotniki, pojedyncze piskliwce oraz sieweczki rzeczne. W Drogini bociany białe mają już młode - fotografia w galerii Ptaki Zbiornika. W tym samym albumie można zobaczyć śpiewającego samca łozówki. W dziale Filmy umieściłem nagranie polujących wydr z końca maja w pobliżu ujścia Trzemeśnianki.

Michał Baran



12 maja 2012 - LUNETYCY w IV Rajdzie Ptasiarzy
Ekipa LUNETYKÓW w składzie Michał Baran, Adam Flis, Mateusz Łodziński oraz Jacek Niemiec, która startowała po raz pierwszy w polskim Rajdzie Ptasiarzy, uzyskała wynik 132 gatunków ptaków, które zostały stwierdzone w ciągu 24 godzin na terenie województwa małopolskiego. LUNETYCY zaczęli swoje "ptaszenie" o godz. 0.00 w sobotę od Pasma Policy, poprzez Zbiornik Orawski, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, kończąc na stawach i żwirowni w Dolinie Górnej Wisły. Wsród najciekawszych ptaków, które udało się LUNETYKOM zaobserwować były m.in. pliszka cytrynowa, szablodziób, szczudłak, szlamnik, siewnica, orlik krzykliwy. Szczególnie ucieszyła obserwacja szablodzioba, który znajduje się w logo naszej strony. Zdjęcia z Rajdu Ptasiarzy w wykonaniu LUNETYKÓW w specjalnie utworzonej galerii IV RAJD PTASIARZY.

Michał Baran



1 maja 2012
Na Zbiorniku Dobczyckim wciąż wysoki poziom wody. Ptaków generalnie bardzo mało. Z bardziej interesujących przelotna rybitwa białowąsa na cofce. Trochę ciekawiej na Zatoce Wolnicy gdzie woda podtopiła trzcinowisko - tam stwierdziłem 3 krwawodzioby, ok. 30 łęczaków, parę łabędzi niemych, śpiewające - świerszczaka oraz słowika rdzawego oraz głosy wodnika, a także spóźnionego droździka. Do galerii Ptaki Małopolski dodałem zdjęcia gęgaw, łabędzia niemego oraz rybitw z rodzaju Chlidonias - białoskrzydłej, czarnej i białowąsej - obserwowanych na Stawach Zatorskich 2 maja 2012. Ta również zdjęcia potrzeszcza z Michałowic.

Michał Baran



IV Rajd Ptasiarzy
W dniu 12 maja 2012 odbędzie się IV Rajd Ptasiarzy - rywalizacja 3-5 osobowych zespołów w stwierdzaniu jak największej liczby gatunków ptaków na terenie wybranego województwa w ciągu 24 godzin. W rajdzie będzie uczestniczył również zespół LUNETYCY - drużyna obserwatorów, którzy prowadzą swoje obserwacje także na Zbiorniku Dobczyckim: Michał Baran, Adam Flis, Mateusz Łodziński oraz Jacek Niemiec. Z regulaminem rajdu można się zapoznać na stronie www.kestrel.pl

Michał Baran




15 kwietnia 2012 - błotniak łąkowy nad Zbiornikiem Dobczyckim
Niesprzyjająca pogoda w dniu 15 kwietnia 2012 (ciągła mżawka) spowodowała, że przelotny samiec błotniaka łąkowego (Circus pygargus) zatrzymał się na polach w Osieczanach, tuż przy cofce Zbiornika Dobczyckiego. Ze względu na deszcz latał niechętnie, przesiadując z reguły na betonowym słupku lub wale. Błotniak łąkowy obserwowany jest niezwykle rzadko tutaj (zaledwie kilka obserwacji dotychczas). Oprócz błotniaka na polach obserwowałem - bociana czarnego, białorzytkę, 3 kszyki, samotnika, parę cyranek i łabędzi niemych oraz pliszki żółte. Zdjęcie błotniaka łąkowego, bociana czarnego i cyranek w galerii Ptaki Zbiornika Dobczyckiego

Michał Baran



13 kwietnia 2012
Do galerii Ptaki Małopolski dodałem zdjęcia dzięcioła białogrzbietego, dzięcioła czarnego oraz jastrzębia z Kamiennika w Beskidzie Średnim, kilku gatunków wróblowych z wyjścia na Gorc Kamienicki w Gorcach. Natomiast do galerii Ptaki Podkarpacia umieściłem zdjęcia mysikrólika.

Michał Baran





1 kwietnia 2012 - drozd obrożny nowym gatunkiem nad Zbiornikiem Dobczyckim
Wśród mieszanego stada kwiczołów i szpaków na polach w Osieczanach w Prima Aprilis obserwowałem 2 samce drozdów obrożnych (Turdus torquatus), które przez dłuższy czas żerowały. Jest to pierwsza obserwacja tego gatunku, związanego w czasie sezonu lęgowego z górskimi lasami, w bezpośrednim sąsiedztwie Zbiornika Dobczyckiego. Drozd obrożny jest zatem 232 gatunkiem obserwowanym nad Zbiornikiem. Zdjęcia drozda, podobnie jak droździka z Drogini można znaleźć w galerii Ptaki Zbiornika

Michał Baran




17 marca 2012 - Zbiornik Dobczycki
Zbiornik Dobczycki w większości jeszcze skuty lodem. Najwięcej wody w okolicach cofki, gdzie przebywał samiec markaczki, dwie samice bielaczka, świstuny, gągoły, cyranki, cyraneczki, krakwy, czernice, nurogęsi a także 1 gęgawa. Zdjęcia markaczki oraz bielaczków w folderze Ptaki Zbiornika. Tam również wspomnienie zimy - fotografie pluszcza, łabędzia niemego, łyski oraz leucystycznej krzyżówki.
Natomiast do galerii Ptaki Małopolski dodałem zdjęcia puchacza z Pienin, dzięcioła średniego i grubodzioba z Puszczy Niepołomickiej oraz zięby i modraszki z Myślenic.
Także z Puszczy Niepołomickiej dodałem fotografie jeleni do folderu Zwierzęta Polski

Michał Baran




4 marca 2012 - zdjęcia ptaków z Zatoki Gdańskiej
Do galerii Ptaki Pomorza dodałem zdjęcia ptaków obserwowanych w dniach 2-4 marca nad Zatoką Gdańską. Są to między innymi: alka, nurzyk, mewa blada, mewa trójpalczasta, edredon, szlachar, ohar, bielaczek i inne.

Michał Baran




19 stycznia 2012 - zdjęcia mewy polarnej ze Zbiornika Goczałkowickiego
Do galerii Ptaki Zbiornika Zimujące uszatki
Do galerii Ptaki Zbiornika dodałem zdjęcia zimujących uszatek (Asio otus) w Zakliczynie nad Zatoką Wolnicy.

Michał Baran







Interesująca wycieczka nad Zbiornik
11 grudnia 2011 odbyła się wycieczka zorganizowana przez Pawła Armatysa z Gorczańskiego Parku Narodowego dla miłośników przyrody z Mszany Dolnej i okolic. Młodzi i starsi uczestnicy mieli okazję zwiedzić zaporę w Dobczycach, dzięki uprzejmości Dyrektora RZGW - Janusza Szafrańskiego oraz wieżę widokową w Brzezowej. Przez cały czas uczestnicy obserwowali ptaki, poświęcając najwięcej czasu na oglądanie kaczek i mew w Drogini. Cała wyprawa zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek na stawach PZW w Osieczanach. Podczas wycieczki obserwowaliśmy m. in. dorosłego bielika, młodego nura rdzawoszyjego, dwie uhle oraz samicę szlachara. Zdjęcia z wycieczki w galerii Ludzie

Michał Baran




Listopad i grudzień 2011 na Zbiorniku
Z powodu panującej jesienią na południu Polski suszy poziom wody w Zbiorniku obniżył się o kilka metrów (najniżej od 2006 roku). Na akwenie brak zlodzenia. Z ciekawszych odnotowanych w listopadzie i grudniu gatunków można wymienić: 3 perkozy rogate, po jednym nurze rdzawoszyim i czarnoszyim, samicę szlachara oraz 3 uhle.
Do galerii Zwierzęta Zbiornika dodałem zdjęcia lisa (Vulpes vulpes) oraz martwego egzotycznego węża (boa?) wyrzuconego (?) na brzegu Zbiornika w Drogini.
Także w albumie Widoki umieściłem kilka jesiennych pejzaży.

Michał Baran




14-16 października 2011
W galerii Ptaki Pomorza umieściłem zdjęcia ptaków sfotografowanych głównie w Ujściu Wisły oraz okolicach Krynicy Morskiej, w pobliżu punktu liczenia ptaków szponiastych DRAPOLICZ. Znaleźć tam można m.in. fotografie: sokoła wędrownego, błotniaka zbożowego, krogulca, jastrzębia, bielika, bernikli obrożnych, siewnic i siewki złotej, biegusa zmiennego, śnieguły oraz przebywającej od kilku tygodni młodej dzierzby rudogłowej na polach pod Celbowem, koło Pucka.
Natomiast w galerii Zwierzęta Polski znaleźć można zdjęcia foki obrączkowanej (Phoca hispida), bardzo rzadkiego gościa na polskim wybrzeżu Bałtyku, a którą udało się nam zaobserwować na wschód od Krynicy Morskiej.

Michał Baran




8 października 2011
Do galerii Ptaki Zbiornika dodałem zdjęcia bekasika (Lymnocryptes minimus), którego wypłoszyłem z rdestu wodnego na błotnistym brzegu zbiornika w Drogini. Jest to zaledwie 3 obserwacja tego gatunku na zbiorniku Dobczyckim. Poprzednie miały miejsce również na cofce zbiornika w październiku 2000 roku (R. Gwiazda) oraz październiku 2006 roku - 2 ptaki (K. Kus). Ponadto na zbiorniku 7 czapli białych, młoda siewnica, 6 kszyków oraz młody bielik. Powoli koncentrują się w kilkuset osobnicze stado kaczki (krzyżówka, cyraneczka, głowienka) oraz kilkadziesiąt kormoranów.
Natomiast w dziale Filmiki dodałem żerujące młode szlamniki, które można było obserwować na zbiorniku we wrześniu br.

Michał Baran




2 października 2011
Do galerii Ptaki Małopolski dodałem zdjęcia przelotnych ptaków, głównie wróblowych, zrobione w Krempachach koło Łopusznej. W galerii można zobaczyć m.in. świergotka rdzawogardłego (Anthus cervinus), świergotka łąkowego (Anthus pratensis), pokrzywnicę (Prunella modularis), potrzosa (Emberiza schoeniculus), ziębę (Fringilla coelebs), gęsi zbożowe (Anser fabalis) i inne. Obserwacje w Krempachach wykonywane były w ramach liczeń projektu PTAKI KARPAT (kliknij)

Michał Baran




25 września 2011
Warunki na Zbiorniku coraz lepsze, co zachęca do obserwacji. Szlamniki nadal intensywnie żerują, gromadząc zapasy przed dalszą wędrówką, tym razem spotkałem je przy ujściu Trzemeśnianki do zbiornika. Tam też pojawiła się młoda siewnica (Pluvialis squatarola). W okolicach cofki intensywnie polujące 2 rybołowy (Pandion haliaetus) oraz stadko 6 rożeńców (Anas acuta). Zdjęcia szlamników, rybołowa oraz kilku pospolitszych gatunków w galerii Ptaki Zbiornika

Michał Baran




18-22 września 2011
Na zbiorniku woda coraz niższa (brak od dłuższego czasu opadów), a więc pojawiło się trochę "błotka". Przy ujściu Raby do zbiornika dwa młodociane szlamniki (Limosa lapponica) . Ten północny gatunek ptaka siewkowego nie był obserwowany tutaj od kilku lat. Z ciekawszych gatunków obserwowano ponadto: ok. 30 czapli białych, rybołowa, młodocianego błotniaka łąkowego, 26 biegusów zmiennych, 5 kszyków, 2 bataliony, sieweczkę rzeczną oraz obrożną, 2 mewy żółtonogie, 3 mewy małe, ok. 140 mew białogłowych, 3 rybitwy czarne oraz podróżniczka. Zdjęcia szlamników w galerii Ptaki Zbiornika, podobnie jak podróżniczka oraz zbiegłej z hodowli papugi nimfy, obserwowanej w Brzączowicach nad Zatoką Wolnicy.

Michał Baran




27 sierpnia 2011
Do galerii Ptaki Podkarpacia dodałem rzadko spotykanego biegusa płaskodziobego (Limicolla falcinellus), płatkonogi szydłodziobe (Phalaropus lobatus) oraz kilka innych przedstawicieli siewkowych, obserwowanych na osadnikach w Ostrowie koło Ropczyc.

Michał Baran





13 sierpnia 2011 - nielegalne polowanie
Prowadząc obserwacje w okolicach stawków Polskiego Związku Wędkarskiego w Osieczanach byłem świadkiem polowania myśliwego na chroniony gatunek kaczki - krakwę (Anas strepera). Ufam, że była to jedynie pomyłka, a nie działanie z premedytacją. Choć dla samca krakwy to zapewne małe pocieszenie. Tym bardziej, że myśliwych obowiązuje zasada, że do nierozpoznanego celu się nie strzela. Sprawą zajmują się obecnie organy ścigania. Zdjęcie niefortunnego myśliwego TUTAJ

Michał Baran





13 sierpnia 2011
Na zbiorniku nadal wysoki stan wody. Na wysokości kościoła w Drogini przy lewym brzegu przebywał rybołów (Pandion haliaetus) , ponadto z ciekawszych kilka czapli białych, ponad 40 nurogęsi.
Do galerii Ptaki Małopolski dodałem kurhannika (Buteo rufinus), który przebywał pod koniec lipca i na początku sierpnia na polach pod Czarnym Dunajcem.

Michał Baran




28 lipca 2011
Na stawach PZW, a następnie na cofce Zbiornika przebywała młodociana, rzadka tutaj mewa czarnogłowa (Larus melanocephalus). Ponadto stwierdziłem obecność kulika mniejszego, samicy trzmielojada, kobuza, ok. 30 czajek, samotnika, 4 czapli białych oraz kwokacza. Zdjęcia mewy czarnogłowej oraz trzmielojada w galerii Ptaki Zbiornika

Michał Baran




27 lipca 2011
Do glerii Ptaki Małopolski dodano zdjęcia młodocianej samicy sępa płowego (Gyps fulvus), która przebywała przez kilka dni w Dąbrowicy k/Szczucina. Pochodzenie ptaka udało się ustalić dzięki obrączkom i znaczkom skrzydłowym. Sęp ten urodził się w Hiszpanii w 2008 roku, następnie przetransportowany do Bułgarii w ramach programu reintrodukcji tego gatunku na Bałkanach. W 2010 roku sęp został znaleziony postrzelony w Turcji, po rehabilitacji ponownie wypuszczony w Bułgarii. W 2011 obrał północny kierunek i trafił do Polski. Mamy nadzieję, że jeszcze o "naszej" sępicy usłyszymy.

Michał Baran




24 lipca 2011
Na Zbiorniku dość wysoki poziom wody po opadach deszczu z pierwszej połowy lipca. Na cofce dorosły biegus zmienny (patrz Galeria Ptaki Zbiornika), 5 czapli białych, 3 samotniki, kilka młodych sieweczek rzecznych, 2 rybitwy rzeczne, bocian czarny oraz zimorodek.
W małym stawku koło cofki Zbiornika Andrzej Bisztyga wyszukał rzadką roślinę wodną - jezierzę mniejszą (Najas minor). Jezierza z rodziny żabiściekowatych jest wpisana do Czerwonej Księgi Roślin i Grzybów Polski. Zdjęcia w galerii Rośliny Zbiornika.

Michał Baran




30 maja 2011 - derkacz
Na łąkach w Osieczanach charakterystycznie odzywający się derkacz (Crex crex), od którego pieśni pochodzi jego łacińska nazwa. Głos brzmi jak suche "trrrr, trrrr", powtarzane nieustannie wśród gęstych traw. Derkacza bardzo trudno zobaczyć w sezonie lęgowym, gdyż doskonale ukrywa się w swoim środowisku. Praktycznie w tym czasie również nie lata. Z tym większą przyjemnością prezentuję zdjęcia tego skrytego, niestety coraz rzadszego ptaka, spokrewnionego z majestatycznym żurawiem. Kilka wieczornych fotek można oglądnąć w galerii Ptaki Zbiornika. W tej samej galerii zdjęcie bociana białego (Ciconia ciconia) ze świeżo wyklutymi młodymi.

Michał Baran




29 kwietnia-3 maja 2011 - fotografie znad Morza
Do galerii Ptaki Pomorza dodałem zdjęcia z przelotu szponiastych nad Półwyspem Helskim. Znaleźć tam można zdjęcia: błotniaka stepowego, łąkowego, zbożowego i stawowego, sokołów: wędrownego, drzemlika, kobuza i pustułki, myszołowów: włochatego i zwyczajnego. Są także fotografie czarnowrona, mew czarnogłowych i żółtonogich oraz dokumentacyjne rybitwy popielatej.

Michał Baran





Wygenerowano w sekund: 0.00
2,004,449 Unikalnych wizyt