Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ynahoh

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

09/07/2023 15:11

05/09/2022 02:50
Jordans Yeezy Jordan Shoes [url=https://www.a

03/09/2022 06:10
Jordans Yeezy Jordan Shoes [url=https://www.a

24/10/2016 22:43
Nur białodzioby i wydrzyk tęposterny - nowymi gatunkami na Zbiorniku

08/09/2013 22:03
Kropiatka 234 gatunkiem na Zbiorniku Dobczyckim!

Kiedy obserwować

Dotychczas stwierdzono 230 gatunków na zbiorniku oraz w jego bezpośrednim otoczeniu (Lista gatunków). Obecność środowiska jeziornego zwiększa w znaczny sposób liczbę gatunków występujących na danym obszarze. Brak podobnych akwenów w promieniu wielu dziesiątków kilometrów powoduje, że ptaki, szczególnie wodno - błotne wybierają Zbiornik Dobczycki jako miejsce lęgów oraz odpoczynku podczas wędrówek.

Różnorodność gatunkowa ptaków wodno-błotnych zmienia się w ciągu roku. Najbardziej obfitymi w gatunki ptaków są miesiące, w których odbywa się ich migracja, tj. miesiące: marzec-maj, oraz lipiec-październik. Miesiąc czerwiec, podczas którego odbywają się lęgi, jest uboższy w gatunki, gdyż na Zbiorniku Dobczyckim jest mało miejsc dogodnych do gniazdowania (poziom wody w tych miesiącach jest stosunkowo wysoki, brzegi wysokie). Największe wahania liczebności gatunków występują w zimie, kiedy to podczas zupełnego zlodzenia tafli, mogą wystąpić minimalne liczby taksonów ptaków wodno - błotnych (lub wręcz może ich nie być wcale!).

Liczba gatunków wodno - błotnych w ciągu roku (na podstawie danych z lat 1998-2006, niebieski - maksymalna, żółty średnia, czerwony - minimalna )


Sumaryczna liczebność ptaków wodno-błotnych w ciągu roku obrazuje wykres poniżej. Jest ona zasadniczo różna od maksymalnych koncentracji ptasich gatunków (Wykres powyżej). Średnio najwięcej osobników ptaków wodno - błotnych możemy spodziewać się późną jesienią i zimą, kiedy to kaczki, mewy, perkozy i kormorany koncentrują się w duże stada. Notuje się wówczas skupienia ptaków powyżej 4000 osobników. Podobnie, jak w przypadku gatunków, minimalne liczby osobników notuje się w przypadku występowania pokrywy lodowej na zbiorniku, a także w trakcie sezonu lęgowego (brak dogodnych miejsc do gniazdowania).

Sumaryczna liczebność osobników ptaków wodno błotnych (na podstawie danych z lat 1998-2006, niebieski - maksymalna, żółty średnia, czerwony - minimalna


Generalną zasadą jest prowadzenie obserwacji ptaków rano i popołudniu, kiedy ich aktywność jest największa. Akweny wodne, takie jak Zbiornik Dobczycki, wpływają jednak na lokalny klimat, stąd należy liczyć się z niesprzyjającymi warunkami obserwacyjnymi w miesiącach jesiennych oraz wiosennych, ze względu na występującą wczesnym ranem mgłę. Najwięcej dni mglistych stwierdza się od września do stycznia, ze szczytem w listopadzie - średnio 7,1 dnia z mgłą (dane z lat 1988-2003 ze Stacji Naukowej IG i GP UJ w Gaiku-Brzezowej). Z tego względu w tych miesiącach obserwacje ptaków należy rozpoczynać później, tj. ok. godz. 10.00, po opadnięciu mgły.

Należy również pamiętać, że niejednokrotnie nad zbiornikiem wiatr jest znacznie silniejszy, a temperatura odczuwalna znacznie niższa, co powoduje dyskomfort w prowadzeniu obserwacji (falowanie wody, przemarznięcie obserwatora, drganie sprzętu optycznego).

Po zamarznięciu całości zbiornika (z reguły grudzień-styczeń) ptaki wodne przenoszą się poniżej zapory, gdzie występuje woda bieżąca przez całą zimę. Na zbiorniku i w jego sąsiedztwie występują wówczas prawie wyłącznie ptaki zimujące w zakrzaczeniach, zadrzewieniach oraz na polach uprawnych.

Jesienią z reguły występuje niższy poziom piętrzenia zbiornika, co powoduje odsłanianie się błotnistych brzegów, mielizn i wysp, szczególnie na obszarze cofki oraz w Zatoce Wolnicy, co z kolei stwarza dobre warunki do obserwacji m.in. ptaków siewkowych, kaczek, czapli.

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,004,446 Unikalnych wizyt